piątek, 13 lipca 2012

Jak zrobić zeszyt – tutorial

To prostsze niż mi się wydawało!

Pewnego dnia, podczas zakupów w sklepie papierniczym próbowałam znaleźć ładny zeszyt w przystępnej cenie. Te tańsze kompletnie mi się nie podobały, natomiast te, które wywoływały uśmiech na twarzy i "ja chcę!" w głowie, skutecznie odstraszały swoją ceną. Po powrocie do domu, postanowiłam zrobić własny zeszyt.  Po zbadaniu ilości materiałów przystąpiłam do pracy, a oto efekty:


Do stworzenia takiego zeszytu potrzebne są:
 • maszyna do szycia
 • dwustronny papier do scrapbookingu
 • 40 (lub więcej) kartek papieru o formacie A4
 • szeroka, przezroczysta taśma klejąca (opcjonalnie)
 • klej do rękodzieła "magic"
 • biała nić
 • 10-11 dużych klipsów biurowych
 • nożyczki
Krok 1

Składamy nasze kartki na pół i układamy po pięć.Krok 2

Spinamy kartki w dwóch górnych rogach. To sprawi, że podczas zszywania kartki będą stabilne i nie "rozjadą się".


Krok 3

Używając maszyny do szycia zszyj kartki w miejscu zgięcia. Zrób to jak najdokładniej. Jeśli nieco zboczysz z linii zgięcia, nic wielkiego się nie stanie, jednak utrudni to późniejsze klejenie i korzystanie z zeszytu. WSKAZÓWKA: Zszywaj kartki powoli. Może zdarzyć się tak, że maszyna do szycia zatnie się przy próbie zbyt szybkiego i mocnego szycia. Ważnym jest, by robić to spokojnie. Wtedy nawet słabsze maszyny do szycia powinny dać sobie z tym radę.

Oto efekty szycia:Krok 4

Obetnij nadmiar nitki, jednak pozostaw jej nieco, tak po nałożeniu kleju można było je przykleić do grzbietu. Złóż zszyte bloczki równo i zepnij klipsami w trzech miejscach. Nanieś klej na grzbiet zeszytu oraz odrobinę pomiędzy zszyte bloczki.


Po nałożeniu sporej dawki kleju dopnij resztę wolnego miejsca klipsami.

!UWAŻAJ! by podczas spinania nie pobrudzić kartek klejem, ponieważ przy próbie odpięcia takiego klipsa kartki, do których były przypięte porwą się. Nie dopinaj klipsów do końca. Wepnij je tak, by ich płaski grzbiet nie dotykał pokrytego klejem grzbietu zeszytu!


Pozostaw kartki do przeschnięcia na około godzinę. Po tym czasie, gdy klej nieco przyschnie, można zdjąć klipsy i położyć kartki na gładkiej, śliskiej powierzchni np. szkle lub na twardej okładce zeszytu A4 ;) Nasz bloczek trzeba przygnieść z góry czymś ciężkim. U mnie świetny egzamin zdała ryza papieru.


Krok 5

Kiedy klej już zupełnie wyschnie pora dodać naszą okładkę. Wycinamy z naszego dwustronnego, kolorowego papieru wymiar okładki i przyklejamy ją do naszego zeszytu. Pokrywamy klejem około pół centymetra brzegu okładki i doklejamy ją do zeszytu.


Po wyschnięciu kleju, przystępujemy do zabezpieczenia grzbietu. Z pozostałej części kolorowej kartki wycinamy pasek o wybranej przez nas szerokości, którym okleimy grzbiet zeszytu. Przykładamy wycięty pasek i doginamy go tak, by pasował do grubości naszego zeszytu. Postępujemy z nim tak samo jak przy klejeniu grzbietu - smarujemy pasek klejem po wewnętrznej stronie, przykładamy do zeszytu i spinamy klipsami biurowymi. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Krok 6 (opcjonalnie)

Po wyschnięciu kleju i zdjęciu klipsów, możemy zabezpieczyć nasz zeszyt taśmą klejącą. To zapobiegnie szybkiemu ścieraniu się okładki. 


Krok 7 - Ostatni

Sprawdzamy, czy kartki w zeszycie rozkładają się równo i jeżeli wszystko jest ok...mamy własnoręcznie zrobiony zeszyt :DDajcie znać jak wam się podoba, a póki co - ciepła herbata i spoglądamy w gwiazdy.

3 komentarze:

 1. Boże jakie to fajne. Chciałabym sama zrobić, ale znając życie nie wyjdzie mi :<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pierwszej chwili jak to wymyśliłam, też wydawało mi się to trudne ale to tylko wrażenie! Trzeba do tego podchodzić na luzie i "z jajem" ;) A jak się nie uda-"trudno" i próbować dalej.

   Pozdrawiam Cię serdecznie!

   Usuń
 2. Czy można u Ciebie taki zeszyt zamówić? Jeżeli tak, to proszę o kontakt na: anaha@interia.pl
  Pozdrawiam, Ania

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wasze komentarze. Każdy jest dla mnie bardzo ważny!